Sólyom László köztársasági elnök nyilatkozata az egészségbiztosítási pénztárakról és a kötelező egészségbiztosítás természetbeni ellátási igénybevételének rendjéről szóló törvény Országgyűlés részére történt visszaküldésekor
Köztársasági elnöki hivatal, 2007. december 27.
Nagy jóstehetségre nem volt szükség ahhoz, hogy az ember megsaccolja, Sólyom László nem fogja aláírni az egészségbiztosítási reformról szóló törvényt. Lépése tökéletesen illeszkedik abba a szereptévesztésektől hemzsegő, autokrata, arrogáns stílusba, amellyel hivatalát viseli.
Ez nem azt jelenti persze, hogy úgy önmagában semmi érdemleges nem lenne abban, amit Sólyom állít az egészségügyi reformról. Hanem ha megjegyzéseit a köztársasági elnöki szerepkör és a jelen politikai helyzet teljes kontextusában nézzük, akkor a köztársasági elnök viselkedését teljes joggal nevezhetjük aljasnak és kicsinyesnek.
Az elnök maga elismeri az egészségbiztosítási reform szükségességét. Ebben mindenképpen egyetért a kormánnyal és jelentős véleménykülönbségben van a jelenlegi ellenzékkel, amely mind a mai napig nem volt hajlandó — nyilvánosan tett ígéretei ellenére — érdemben részt venni a reformról szóló párbeszédben. (Messze elmaradva ezzel azon, nem elhanyagolható méretű értelmiségi réteg mögött, amely minden nehézség ellenére is valahogy képes volt ilyen vagy olyan véleményt formálni a kérdésben.) Sólyom Lászlónak azonban fontosabb volt önimádata, mint az ország érdekének előmozdítása. Szeretném még egyszer hangsúlyozni: Sólyom felelősségét nem a kormányzati akarat, hanem önnön, nyilvánosan megvalott meggyőződése generálta. Az ő véleménye szerint is szüksége lenne az egészségbiztosítási reformra, mégsem volt hajlandó kihasználni nagyon is meglevő mozgásterét annak minél hatékonyabb előrevitele érdekében.
Kifejthette volna például, mi a véleménye az amúgy lelkes egészségprivatizátor Fidesz “az egészségügy nem üzlet” mantrájról. Aggályainak időben is hangot adhatott volna. Szerepet vállalhatott volna a párbeszéd katalizálásában. Sólyom azonban semmi mástól nem irtózik jobban, mint a párbeszédtől.
Ez való neki: tanáruras szigorral beírni a marha nagy fát a kormány ellenőrzőjébe. Még az sem zavarja, hogy gesztusának így, ebben a formában semmi értelme nincs. Az Országgyűlés alighanem rekordgyorsasággal fontolja majd meg az elnök észrevételeit és ereszti le azokat a lefolyón, az ugyancsak egyeztetés nélkül jelölt országgyűlési biztosok mellé.