Indana Jones és a kristálykoponya királysága
2008.
A vétlen sztori
I hate it here, algi, 2008. május 20.
Vászonakrobata — Interjú Steven Spielberggel
Hvg, 2008. május 22.
Ekkora gigantikus visszatéréseket nyilván sehogy máshogy nem lehet normálisan megcsinálni, csak a műfaj szabályainak véresen komolyan vételével egyrészt, másrészt folyamatos kikacsingatásokkal másrészt. Magyarul: az Indiana Jones feelingnek át kell jönnie, de nem lehet úgy csinálni, mintha még mindig az ez jelentené az akció- és kalandfilmek csimborasszóját. Túl vagyunk már két Nemzet Aranyán, három Karib-tenger kalózain; ha ma jönne ki az Utolsó kereszteslovag, megbukna. A film mindkét feltételt grandiózusan teljesíti.
Az Indiana Jones ponyva. Így akinek fennakad a szeme azon, hogy Indiana Jones karaktere nem elég reális, mert ugyanúgy verekszik, mint fiatalkorában, az egyszerűen nem érti a ponyva lényegét. Indiana Jones immáron ott áll a ponyva-archetípusok között, az ősöregen is halálos kung-fu mester, a nyugdíjazás előtt álló, de még mindig csúcsformában levő kommandósparancsnok és a vakon is verhetetlen kardművész mellett. Legendák nem öregszenek és nem halnak meg, nem kophatnak, csak patinát kaphatnak. A patina márpedig megvan: a Jones mellett akciózó fiatal, bőrdzsekis-késes-motoros, forrófejű csávó odateszi azt a kis iróniát, amit kell, meg a firss vér szükségességét is bizonyítja — anélkül, hogy bálványokat döntögetne. Az elmaradhatatlan szerelmi szál pedig könnyfakasztóan elegántos.
A sztori… nos, a sztori, miközben frankón követi a megszokott ritmust, a vájt szeműek számára folyamatos utalgatás arra, hogy mit is inspirált az eredeti trilógia, illetve hogy mi is történt azóta a felső kategóriás ponyvában, hogy Indy szögre akasztotta az ostort. X-akták feelingű alapötlet és finálé, a már említett kalandfilmek apró jelei, visszautalások a régebbi epizódokra, James Bond utánérzések, satöbbi, satöbbi: aki szeret ezen röhögni, annak minden képkockára jut valami kis csemege. Aki nem szeret, az meg talán észre sem veszi, annyira Indiana Jonesos a sztorivezetés. Van itt minden: szép, de gonosz főellenség, jó kis titkok, egy lépéssel Henry Jones Jr. előtt járó, de azért a támogatásra nagyon is rászoruló régészhaver, és persze ősi rejtélyek, titkok, mindenféle vaskos veszélyekkel és büntetésekkel körbebástyázva. Mindez végig feszített tempóban, a megszokott módon jól definiált, saját kis slusszpoénokkal lezárt epizódokban.
Persze, aki azon akar izgulni, hogy mi lesz a vége, annak persze az egész projekt felejtős, de hát most komolyan: ki volt képes izgulni azon, hogy Anakin Skywalker megnyeri-e a halálfutamot, vagy rabszolga marad a Tatuinon? Klasszikusokat nem lehet következmények nélkül megidézni. Aki reális karaktereket, újdonságoktól hemzsegő, csavaros történetet akar, az nézzen valami újat, ne egy trilógia húsz évvel későbbi folytatását. Az csak jutalomjáték lehet.
“fiatal, bőrdzsekis-késes-motoros, forrófejű csávó”
alias Marlon Brando. Érdemes összehasonlítani ezt a két képet:
http://www.imdb.com/media/rm2599851776/tt0367882
http://www.imdb.com/media/rm277125120/tt0047677
Szerintem az összes indiana jones közül ez volt az egyik legviccesebb…